Misjonarze z Syberii.

W niedzielę, 22 lipca 2018 r., będziemy gościć w naszej wspólnocie parafialnej Marcina i Zofię Kula wraz z sześciorgiem dzieci. Jest to rodzina, która we wrześniu ubiegłego roku wyjechała na misje do Barnauł na Syberii. Przybędą aby podzieliś się swoim doświadczeniem życia na misji, dokąd posłani zostali przez Wspólnotę Neokatechumenalną z Głogowa. Podobnie jak rok temu chcemy im udzielić wsparcia modlitewnego i materialnego, dlatego po każdej Mszy św. będziemy zbierać ofiary do puszek.

We wrześniu 2017 roku sierpnia rodzina wyjechała na misję ewangelizacyjną na Syberię. W czasie wakacji wrócili do rodzinnej Parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie, we wrześniu ponownie ruszają do Rosji. Misję tej konkretnej rodziny będzie można wesprzeć finansowo w naszej parafii.

Zima na Syberii.

Zima na Syberii - Zosia i Marcin Kula.

Zosia i Marcin Kula pochodzą z Parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie, mają 6 dzieci (Szymon ma 12 lat, Szczepan - 10 lat, Dawid - 8 lat, Józef - 7 lat, Estera - 5 lat i Maksymilian niecałe 4) – cała ósemka szykuje się właśnie do powrotu na misje ad gentes, by ewangelizować na Syberii – ich miejscem świadczenia o wierze w Jezusa Chrystusa własnym życiem będzie 700-tysięczne miasto Barnauł w Kraju Ałtajskim, ponad 5000 km od Głogowa.

Kiedy w 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczyliśmy, Papież Franciszek powiedział „zejdźcie z kanap”, Duch Święty rozpalił w naszych sercach pragnienie pójścia za Chrystusem. Nasze dzieci co wieczór wołały do Ojca w niebie o dobre misje dla nas. No i Bóg wysłuchał - mówi Marcin Kula. Zostaliśmy posłani na misje na Syberię. 

Misjonarze przez rok przebywali w Barnauł, gdzie codziennym życiem ewangelizowali sąsiadów, pomagali też przygotowywać liturgie nowopowstałej wspólnocie neokatechumenalnej w tym mieście, a także wspierali miejscowego proboszcza w pracy duszpasterskiej. 

Kula spotkanie z papieżem Franciszkiem - 50-lecie Drogi Neokatechumenalnej - Rzym maj 2018

Rodzina Kula - spotkanie z papieżem Franciszkiem - 50-lecie Drogi Neokatechumenalnej - Rzym maj 2018.

 

Rodzina od 16 lat jest we wspólnocie Drogi Neokatechumenalnej w Głogowie i w ramach tej rzeczywistości zgłosiła swoją gotowość do wyjazdu na misje ad gentes. Tam, na Syberii, rodzina musiała odnaleźć się w tamtejszej rzeczywistości – począwszy od znalezienia lokum do zamieszkania, pracy zarobkowej, a także szkoły dla 


Spotkania Drogi Neokatechumenalnej tradycyjnie już odbywają się po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Są to spotkania powołaniowe, podczas których młodzi mężczyźni, kobiety i całe rodziny mogą zadeklarować chęć służby Kościołowi na misjach. Podczas spotkania na podkrakowskich Brzegach chęć wstąpienia do seminarium duchownego zgłosiło ok. 3 tys. mężczyzn. 4 tys. kobiet zadeklarowało chęć wstąpienia do zakonu lub wyjazdu na misje. Rodzin z dziećmi gotowych do wyjazdu na missio ad gentes zgłosiło się ok. 2 tys.

Droga Neokatechumenalna powstała wśród najuboższych w barakach Palomeras Altas w 1964 r. Jej inicjatorzy Kiko Arguello i Carmen Hernandez przybyli do Rzymu w 1968 r., odtąd rozprzestrzeniła się po całym świecie, stanowiąc jedną z najpoważniejszych rzeczywistości Kościoła powszechnego po Soborze Watykańskim II.

Obecnie Droga Neokatechumenalna obecna jest w 124 narodach na wszystkich kontynentach, w 1479 diecezjach. W 6272 parafiach istnieje 20432 wspólnot. Tylko w Europie, w 2600 parafiach istnieje ok. 8,3 tys. wspólnot. W stu diecezjach istnieją seminaria misyjne Redemptoris Mater. 

ZMKula

Rodzinę można wspierać darowiznami przekazywanymi na konto ich macierzystej parafii - Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, nr konta: 55 1020 3017 0000 2902 0136 8398 tytułem "Syberia".

Męskie Oblężenie Jasnej Góry - wyjazd ze Świdnicy.

Męskie Oblężenie Jasnej Góry - wyjazd ze Świdnicy.

W ramach trwającego Nadzwyczajnego Roku św. Józefa zapraszamy wszystkich mężczyzn do wspólnego wyjazdu na narodową pielgrzymkę mężczyznMęskie Oblężenie Jasnej Góry”, która odbędzie się 23 czerwca 2018 r.

Zapisy do 20 czerwca przyjmuje brat Mariusz w zakrystii Sanktuarium św. Józefa w Świdnicy (ul. Kotlarska) lub pod numerem telefonu: 537 389 942. Koszt podamy po zebraniu orientacyjnej ilości chętnych.

 

Tematem tegorocznego spotkania będzie „Tu jesteśmy naprawdę wolni”.

 

Planowany program Pielgrzymki:
8:00 - wyjazd ze Świdnicy.
14.00 – Męskie uwielbienie
14.30 – Wykład I – J. Pulikowski
15.15 – Męskie uwielbienie
15.35 – Wykład II – M. Guzewicz
16:10 – Przerwa
16:30 – Wykład III – Abp Grzegorz Ryś
17:10 – Wykład IV – Donald Turbitt
18.00 – Eucharystia
19.00 – Zawierzenie
19.15 – Modlitwa wstawiennicza
20:00 – Apel Jasnogórski

 

mezczyznu jasna gora 2018d2 rr

Kiedy umiera dziecko w rodzinie


Kiedy umiera dziecko w rodzinie... Jak sobie poradzić? Jak o tym rozmawiać?

Zapraszamy wszystkich na kolejne z cyklu spotkań modlitewnych z racji Roku św. Józefa, które odbywa się w naszym Sanktuarium w każdy 19. dzień miesiąca.

Na najbliższą konferencję zapraszamy do naszego Sanktuarium w sobotę 19 maja 2018 r. - rozpoczenimy o 18:00 nowenną do św. Józefa, później będzie Eucharystia, konferencja i modlitwa za utracone dzieci i ich rodziny. Śmierć dziecka - niezależnie od przyczyny i wieku - jest wydarzeniem, które pozostawia w rodzinie ślad na całe życie.

Zapraszamy na czas wspólnej refleksji nad problemem utraty, rozpaczy i żałoby oraz spotkania z uzdrawiającą Miłością Jezusa. Konferencję wygłosi dr Wiesława Stefan - pedagog, wykładowca, autorka publikacji dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego, zaangażowana w poradnictwie i w terapii rodziny.

konferencja 19.05.2018

 

Rekolekcje wielkopostne 2018

Rekolekcje wielkopostne - 18-21 marca 2018

Zbliża się czas Paschy - najważniejszego święta Kościoła Katolickiego. Przeżywając śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa, chciejmy przyjąć w pełni kerygmat - to, że Jezus umarł za nasze grzechy, zmartwychwstał, wstąpił do nieba i tam wstawia się za nami do Boga Ojca oraz posyła nam Ducha Świętego, który objawia się we wspólnocie Kościoła.

Aby dobrze przygotować się do tego czasu, zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas rekolekcji wielkopostnych. Nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Sylwan Wirkowski, paulin, misjonarz. Sześć lat posługiwał na Łotwie, później ponad 5 lat na Ukrainie w parafii w Kamieńcu Podolskim pod wezwaniem św. Mikołaja. Obecnie posługuje w paulińskim Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu.  

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin

O. Sylwan Wirkowski OSPPE

NIEDZIELA 18 marca

7.00 – Msza św. z nauką ogólną

9.00 – Msza św. z nauką dla młodzieży

10.30 – Msza św. z nauką dla rodzin z małymi dziećmi

12.00 – Msza św. z nauką ogólną

17.45 – Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym

18.30 – Msza św. z nauką ogólną

PONIEDZIAŁEK 19 marca – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP

9.00 – Msza św. z nauką ogólną

10.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”

11.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla uczniów Zespołu Szkół nr 1

18.00 – Nowenna do św. Józefa

18.30 – Suma odpustowa pod przewodnictwem JE ks. bpa Ignacego Deca

WTOREK 20 marca

9.00 – Msza św. z nauką ogólną

10.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”.

11.30 – Msza św. z nauką dla uczniów Zespołu Szkół nr 1

18.30 – Mszą św. z nauką ogólną

19.30 – Spotkanie dla młodzieży (sala „Inkubator 3M”)

ŚRODA 21 marca

9.00 – Msza św. z nauką ogólną

10.30 – Msza św. dla uczniów ze Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”

18.00 – Nowenna do NMP Nieustającej Pomocy

18.30 – Mszą św. z nauką ogólną i zakończenie rekolekcji

rekolekcje wielkopostne2018

 

 

 

Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa - Świdnica

Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa

Z radością i nadzieją proponujemy mieszkańcom diecezji świdnickiej uczestnictwo w Adoracyjnej Miejskiej Drodze Krzyżowej jako propozycję modlitewnego przeżywania okresu Wielkiego Postu w Roku Pańskim 2018.

Wielki Post to dla chrześcijanina czas szczególny. Ma on nas przygotować do duchowego przeżycia Świąt Wielkanocnych – najważniejszych świąt związanych  z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W tym okresie duży nacisk kładzie się na post, jałmużnę i modlitwę.

plakat amd 2018

W tym roku po raz kolejny we Wrocławiu i po raz pierwszy na terenie diecezji świdnickiej będzie zorganizowana Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa. AMDK rozpocznie się w Środę Popielcową czyli 14 lutego, a zakończy w Wielką Sobotę. Składa się ona z dwóch „tras”: pierwsza świdnicka i druga kłodzka. Na każdej z nich znajduje się czternaście kościołów, a każdemu z tych kościołów jest przypisana jedna stacja drogi krzyżowej. Pielgrzymi mogą nawiedzać wskazane kościoły w dowolnie wybrane dni Wielkiego Postu (począwszy od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty), spędzać na rozważaniach dowolną ilość czasu, korzystając z przygotowanych modlitw lub przeżywać Mękę Jezusa na swój własny, indywidualny sposób. Organizatorzy AMDK obiecują: dla tych pielgrzymów ,którzy z rożnych względów nie zdążą do końca Wielkiego Postu odwiedzić wybranych kościołów, przewidziany jest drugi termin – 8 września.

amdk-stacja3

W każdym z kościołów będzie do nabycia przewodnik AMDK, w którym pielgrzymi znajdą praktyczne wskazówki dotyczące danej parafii np.: godziny mszy św., rozważania i modlitwy do każdej stacji drogi krzyżowej oraz miejsce dla odciśnięcia pieczątek. Pielgrzymi będą mogli również skorzystać z nowoczesnego sposobu dostępu do przewodnika, pobierając aplikacje na telefon komórkowy.

Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa jest propozycją na głębokie, duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Pielgrzymi podejmujący trud nawiedzenia wymienionych kościołów „tworzą” swoją drogę krzyżową, idą za Jezusem, razem z Nim biorą krzyż na swoje ramiona, spotykają matkę, Weronikę, może tak jak Szymon z Cyreny pomagają nieść Mu krzyż, a gdy traci siły upadają razem z Nim? Może śmierć przez ukrzyżowanie, jest również ich końcem i zarazem początkiem – bo doprowadziła ich do uczucia żalu za grzechy i chęci zmiany w życiu?

Post to nie tylko rezygnacja z zabaw, przyjemności, spożywania mięsa, ograniczenia słodyczy, to również mocne postanowienie poprawy: swoich wad i słabości. Jałmużna to inaczej pomoc materialna: darujmy potrzebującym niepotrzebne nam rzeczy, ubrania, ofiarę pieniężną, ale także – i co ważniejsze – swój czas; troszczmy się o innych, wysłuchajmy ich, podarujmy im samego siebie, to o wiele trudniejsze do zrealizowania niż podarowanie pieniędzy, a nie ma nic piękniejszego niż nadzieja w oczach drugiego człowieka, który czuje że nie jest sam. Modlitwa w okresie Wielkiego Postu przybiera szczególną formę: uczestniczymy wtedy w rekolekcjach wielkopostnych, gorzkich żalach czy  drodze krzyżowej. Ta ostatnia jest szczególnie nam bliska,  jest to  symboliczne odtworzenie i przeżycie skazania Jezusa, Jego męki, upadków oraz śmierci. Jak powstała droga krzyżowa?

Pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, chcieli odtworzyć w swoim otoczeniu miejsca – stacje – drogi krzyżowej na wzór Jerozolimy, aby móc dokładnie odtworzyć to wszystko co przeżyli w Ziemi Świętej. Tak powstały kalwarie czyli zespoły kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładane zazwyczaj na wzgórzach, aby dokładnie przypominać swym położeniem Jerozolimę. W Polsce pierwszą kalwarię zbudował Mikołaj Zebrzydowski i jest ona jako jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś w Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii; najbardziej znane to: kalwaria Pacławska, Góra Kalwaria, kalwaria w Krzeszowie – jako jedyna zbudowana na płaskim terenie, Golgota w Licheniu, czy w Wambierzycach zwana „śląską Jerozolimą”.

Podążać śladami Jezusa możemy na wiele sposobów. Uczestniczyć w zorganizowanej pielgrzymce do jednej z wymienionych kalwarii, wybrać się na samotną górską wspinaczkę, gdzie stacje drogi krzyżowej są ukryte wśród drzew, a nasze myśli wyjątkowo blisko Boga. Możemy podjąć wielki trud i przełamując własne ograniczenia przeżyć Ekstremalną Drogę Krzyżową. Polega ona na przejściu czterdziestu kilometrów, nocą w ciszy, rozważając mękę i śmierć Chrystusa.

Źródło: http://wakcji24.pl/2018/02/13/adoracyjna-miejska-droga-krzyzowa/

Więcej informacji: http://amdk.stermedia.eu/

Copyright © 2018 Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.