Światowe Dni Młodzieży i spotkanie powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej - Kraków 2016

Czas wspólnoty i miłosierdzia

Na przełomie lipca i sierpnia 46-osobowa grupa z naszej parafii udała się z pielgrzymką do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży oraz spotkanie powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej. Młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 4 miesięcy do 12 lat oraz dorośli przez kilka dni wsłuchiwali się w słowa papieża i kontemplowali jego nauczanie, czego świadectwem było zgłoszenie przez 3 rodziny ze wspólnot neokatechumenalnych z naszej parafii gotowości do wyjazdu na misje ad gentes.  

SDM2016 97

Grupa wyruszyła ze Świdnicy pociągiem w piątek 29 lipca, miała zapewnione wyżwywienie i noclegi na polu namiotowym przy Klasztorze Paulinów na krakowskiej Skałce, skąd udała się w piątkowy wieczór na drogę krzyżową na Błoniach. 

SDM2016 19

Sobota była dniem pielgrzymowania na Campus Misericordiae w podkrakowskich Błoniach. Po wieczornym spotkaniu z papieżem Franciszkiem wszyscy nocowali na miejscu, co było szczególną atrkacją dla dzieci. Rano grupa wspólnie przywitała papieża i wzięła udział w Eucharystii, by wieczorem znaleźć się z powrotem na gościnnej paulińskiej Skałce. 

SDM2016 02

W poniedziałek świdniccy pielgrzymi odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a następnie ponownie udali się do Brzegów na międzynarodowe spotkanie powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej. Uczestniczyło w nim około 200 tys. młodych i kilkudziesięciu biskupów i kardynałów Drogi Neokatechumenalnej. Całość poprowadził inicjator drogi - Kiko Argüello. 

SDM2016 07

Spotkania Drogi Neokatechumenalnej tradycyjnie już odbywają się po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Są to spotkania powołaniowe, podczas których młodzi mężczyźni, kobiety i całe rodziny mogą zadeklarować chęć służby Kościołowi. 

Podczas spotkania na Brzegach chęć wstąpienia do seminarium duchownego zgłosiło ok. 3 tys. mężczyzn. 4 tys. kobiet zadeklarowało chęć wstąpienia do zakonu lub wyjazdu na misje. Rodzin z dziećmi gotowych do wyjazdu na misje ad gentes zgłosiło się ok. 2 tys. - w tym 3 rodziny ze wspólnot neokatechumenalnych ze Świdnicy. 

SDM2016 17

Młodzi, którzy odpowiedzieli podczas tego spotkania na tzw. wezwanie powołaniowe, czyli wyrazili gotowość na powołanie do kapłaństwa lub życia zakonnego, podejmują wraz z odpowiedzialnymi poszczególnych wspólnot i katechistami dalsze rozeznanie. 

W spotkaniu uczestniczył także kard. Kazimierz Nycz, który podziękował wszystkim członkom drogi za to spotkanie. - Dziękuję, że podczas tego spotkania była z nami obecna i pomagała nam w tym spotkaniu Carmen. Gratuluję Kiko, że po raz pierwszy poradził sobie bez Carmen - mówił metropolita warszawski.

SDM2016 93

Kard. Nycz zwracając się do członków neokatechumenatu podkreślił, że podczas spotkania "utrwaliliśmy sobie najważniejsze wątki nauczania Franciszka, zwłaszcza w kwestii otwarcia na świat i wychodzenia na peryferia". - Wróciliśmy też do nauczania św. Jana Pawła II o tym, że jest czas nowej ewangelizacji. Dziękuję, że daliście świadectwo gotowości pójścia do seminariów, zakonów. Szczególnie dziękuję za chęć wyjazdu na misje - powiedział. Kard. Nycz szczególną wdzięczność wyraził za ewangelizację prowadzoną w Chinach. Jak powiedział, "jest to nie tylko wielkie wyzwanie i zadanie dla Kościoła ale też jego wielka przyszłość".

Niektórzy z nich od razu zostaną posłani do seminariów „Redemptoris Mater” we wskazanym kraju, inni będą potrzebowali dalszej formacji zanim wstąpią do seminarium czy klasztoru.

Najwięcej młodych przybyło z Włoch, Hiszpanii, Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Młodzi przyjechali także z Afryki - m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Afryki Południowej, Zambii, z Mozambiku, z Azji - m.in. z Filipin, Korei Południowej, Japonii, Chin a także Wietnamu. W spotkaniu uczestniczyli także uchodźcy z Iraku, także członkowie neokatechumenatu.

Droga Neokatechumenalna powstała wśród najuboższych w barakach Palomeras Altas w 1964 r. Jej inicjatorzy Kiko Arguello i Carmen Hernandez przybyli do Rzymu w 1968 r., odtąd rozprzestrzeniła się po całym świecie, stanowiąc jedną z najpoważniejszych rzeczywistości Kościoła powszechnego po Soborze Watykańskim II.

Obecnie Droga Neokatechumenalna obecna jest w 124 narodach na wszystkich kontynentach, w 1479 diecezjach. W 6272 parafiach istnieje 20432 wspólnot. Tylko w Europie, w 2600 parafiach istnieje ok. 8,3 tys. wspólnot. W stu diecezjalnych misyjnych - seminaria.

Posłuchaj świadectw uczestników wyjazdu na ŚDM w artykule Gościa Świdnickiego [klik]

Część danych zaczerpnięto z tekstu tygodnika "Gość Niedzielny" [www.gosc.pl]

Zachęcamy do obejrzenia galerii z wyjazdu grupy z naszej parafii.

 

Copyright © 2021 Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.