Ustanowienie diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

Ustanowienie diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

Historycznym momentem Bożej łaski można nazwać ustanowienie kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w ramach obchodów 70-lecia istnienia parafii. Ewangelizującym Świdnicę już od 4 lat Paulinom poprzeczkę pracy duszpasterskiej podniósł pasterz świdnickiego Kościoła – ks. bp Ignacy Dec. We wtorek 25 października 2016 oficjalnie ogłoszono parafię diecezjalnym miejscem kultu i szczególnego uwielbienia św. Józefa.

Świdnicką diecezjalną uroczystość swoją obecnością uświetnili nie tylko proboszczowie lokalnych parafii, ale również byli wikariusze i proboszczowie kościoła św. Józefa oraz liczne grono Paulinów z definitorem generalnym Zakonu Paulinów o. Mariuszem Tabulskim na czele. Pełen wiernych kościół wysłuchał specjalnej homilii biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Pasterz świdnickiej diecezji podkreślił, że św. Józef był obecny w pobożności uczniów Pańskich od samego początku Kościoła, a kulminacja jego kultu miała miejsce w ostatnich 150 latach za sprawą papieży – począwszy od Piusa IX, który ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego.

Stróż Zbawiciela w naszej pobożności jest wzorem zawierzenia Panu Bogu – mówił bp Dec – Św. Józef odstąpił od swoich planów. Plany Boże były dla niego ważniejsze, choć do końca ich nie rozumiał, ale zawierzył i stał się dla nas wzorem przyjmowania każdej woli Bożej.

Definitor Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski odczytał list Generała Zakonu Paulinów Arnolda Chrapkowskiego skierowany do biskupa Deca, w którym zapewniał, że zakonnicy dołożą wszelkich starań, by diecezjalne Sanktuarium należycie spełniało swoją duszpasterską rolę, przyzywając przy tym wstawiennictwa Jasnogórskiej Maryi.

Kustosz sanktuarium – proboszcz parafii o. Samuel Pacholski – nie krył radości z podniesienia kościoła do rangi sanktuarium, które da dodatkową mobilizację do jeszcze większej gorliwości, świętości życia, ufności i wiary. Prosił przy tym o modlitwę za wspólnotę posługującą w sanktuarium i przybywających tu wiernych.

Informacje medialne:

Gość Niedzielny - Diecezja Świdnicka

Biuro prasowe Jasnej Góry (w tym artykuł Naszego Dziennka)

Polecamy film z uroczystości z homilią ks. bp. Ignacego Deca.

Copyright © 2019 Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.