Zbiórka na renowację i kapitalny remont zabytkowego grobowca ks. Stanisława Pasyka

ulotka grobowiec 1

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Minęły już 4 miesiące od śmierci i ostatniego pożegnania ks. Stanisława Pasyka. Doknane przy okazji pogrzebu oględziny zabytkowego grobowca proboszczów naszej parafii, wykazały konieczność jego pilnej renowacji. Po trwających w ostatnich miesiącach konsultacjach z konserwatorami sztuki i specjalistami w dziedzinie architektury cmentarnej, postanowiliśmy przystąpić do zbiórki środków na renowację grobowca, w którym spoczął w styczniu ks. Pasyk - wieloletni proboszcz parafii św. Józefa i budowniczy trzech świdnickich parafii (NMP Królowej Polski, Ducha Świętego i Św. Andrzeja Boboli).

grobowiec-parafialny.02

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tego dzieła. W wyżej wymienionych parafiach będą prowadzone zbiórki do puszek. Datki można również wpłacać na specjalne subkonto parafii św. Józefa - nr konta 24 1020 5138 0000 9302 0253 1887, tytułem: grobowiec ks. Pasyka. Dane do przelewu: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa, ul. Kotlarska 19-21, 58-100 Świdnica. 

Za wszelkie ofiary składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ. 

grobowiec-parafialny.10

Stan grobowca na ten moment wymaga całościowej renowacji. Rosnące za grobowcem drzewo naruszyło konstrukcję pomnika, zniszczyło fundamenty i prawdopodobnie również piwnice grobowe. Metaloplastyka ogrodzenia wymaga piaskowania, zabepieczenia i renowacji.

grobowiec-parafialny.01

Najpoważniejszym zaś wyzwaniem jest odnowienie marmurowej płyty przedstawiającej zdjęcie Jezusa z krzyża, która stanowi centralny motyw ozdobny grobowca - aby to wykonać, trzeba wpierw zdemontować granitową konstrukcję całości, sama zaś płyta zostanie poddana czyszczeniu, konserwacji i zabezpieczeniu w pracowni renowacji zabytków. 

grobowiec-parafialny.05

Zdemontowane części granitowe również będą poddane czyszczeniu i konserwacji, zostaną usunięte odspoinowania konstrukcji oraz jej pęknięcia. grobowiec-parafialny.04
 
Ufamy, że wspólnie uda nam się odnowić grobowiec, w którym spoczął ks. Stanisław Pasyk, ale również pierwszy proboszcz parafii ks. Józef Rzeczkowski, a także ksiądz Andrzej Łutnik. 
 
Obecny stan grobowca przedstawiają zdjęcia (autor: Mariusz Barcicki - dziękujemy za udostepnienie). 
 
grobowiec-parafialny.07
 
grobowiec-parafialny.06
 
grobowiec-parafialny.11
 
grobowiec-parafialny.08
 
grobowiec-parafialny.03
 
ulotka grobowiec 2
 
 
 
 

Copyright © 2020 Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.