Renowacja grobowca ks. Stanisława Pasyka – Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Świdnicy

Wpis Renowacja grobowca ks. Stanisława Pasyka

Grobowiec ks. Stanisława Pasyka

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Minęły już 4 miesiące od śmierci i ostatniego pożegnania ks. Stanisława Pasyka. Dokonane przy okazji pogrzebu oględziny zabytkowego grobowca proboszczów naszej parafii, wykazały konieczność jego pilnej renowacji. Po trwających w ostatnich miesiącach konsultacjach z konserwatorami sztuki i specjalistami w dziedzinie architektury cmentarnej, postanowiliśmy przystąpić do zbiórki środków na renowację grobowca, w którym spoczął w styczniu ks. Pasyk – wieloletni proboszcz parafii św. Józefa i budowniczy trzech świdnickich parafii (NMP Królowej Polski, Ducha Świętego i Św. Andrzeja Boboli). Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tego dzieła. W wyżej wymienionych parafiach będą prowadzone zbiórki do puszek.

Stan grobowca na ten moment wymaga całościowej renowacji. Rosnące za grobowcem drzewo naruszyło konstrukcję pomnika, zniszczyło fundamenty i prawdopodobnie również piwnice grobowe. Metaloplastyka ogrodzenia wymaga piaskowania, zabezpieczenia i renowacji.

Najpoważniejszym zaś wyzwaniem jest odnowienie marmurowej płyty przedstawiającej zdjęcie Jezusa z krzyża, która stanowi centralny motyw ozdobny grobowca – aby to wykonać, trzeba wpierw zdemontować granitową konstrukcję całości, sama zaś płyta zostanie poddana czyszczeniu, konserwacji i zabezpieczeniu w pracowni renowacji zabytków. Zdemontowane części granitowe również będą poddane czyszczeniu i konserwacji, zostaną usunięte odspoinowania konstrukcji oraz jej pęknięcia. grobowiec-parafialny.

Ufamy, że wspólnie uda nam się odnowić grobowiec, w którym spoczął ks. Stanisław Pasyk, ale również pierwszy proboszcz parafii ks. Józef Rzeczkowski, a także ksiądz Andrzej Łutnik. Obecny stan grobowca przedstawiają zdjęcia (autor: Mariusz Barcicki – dziękujemy za udostępnienie).

Kontakt

Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin
Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy
ul. Kotlarska 19-21
58-100 Świdnica

Tel. kom.: 533 781 039
E-mail: parafia@swidnica.paulini.pl
Facebook / YouTube

Konto parafii
PKO BP o/Świdnica 02 1020 5138 0000 9002 0059 8250