Początek i rozwój Zakonu św. Pawła I Pustelnika, zwanego dziś Zakonem Paulinów jest ściśle związany z ziemią węgierską. Jako założycieli Zakonu uważa się, Bartłomieja, biskupa Pecs oraz bł. Euzebiusza, kanonika kapituły katedralnej w Ostrzychomiu, którzy w XIII wieku zebrali w jedno rozproszonych po lasach i grotach pustelników. Pustelnicy darzyli wyjątkowym kultem św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb, którego wybrali na głównego Patrona wspólnoty. Św. Paweł był naśladowcą życia pustelniczego, objawionego na kartach Starego Testamentu w osobie proroka Eliasza, który prowadzony Słowem, doświadczał nadzwyczajnej troski i obecności Boga. Jako normy życia nadano Zakonowi Paulinów Regułę św. Augustyna, aby w Kościele tworzył wspólnotę określaną jako zakon kontemplacyjno-czynny. Na polską ziemię paulini przybyli w XIV wieku zakładając klasztor na Jasnej Górze w 1382 roku.
Cechy paulińskiej Wspólnoty, które przez wieki odpowiadały potrzebom Kościoła są oparte na wezwaniu: „Solus cum Deo solo”, czyli: „Sam na sam z Bogiem”. Zatem pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej stały się fundamentem paulińskiego charyzmatu. Naśladowanie Chrystusa określa pracowite i ubogie życie oraz praktyka pokuty jako udział w zbawczym wyniszczeniu Chrystusa. W paulińskim zakonie szczególnym kultem otaczana jest Matka Boża. Najważniejszym i głównym klasztorem paulińskim jest Jasna Góra. Kult ten wyraża się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia oraz w działalności duszpasterskiej, która w sposób szczególny ujawnia się na polskiej ziemi poprzez stróżowanie przy Jasnogórskiej Ikonie Maryi, która prowadzi do Jezusa. Zakon będąc wrażliwy na znaki czasu wychodzi naprzeciw potrzebom apostolstwa w służbie Kościoła i bliźnich. Działalność apostolska ujawnia się poprzez głoszenie Słowa Bożego, świadectwo życia, sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.
Więcej informacji o naszym Zakonie możesz znaleźć TUTAJ.
Formacja Paulinów rozpoczyna się okresem próbnym zwanym prenowicjatem, po czym kandydat odbywa nowicjat zakończony złożeniem pierwszych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Kandydaci na braci zakonnych przechodzą do tzw. junioratu, a kandydaci do kapłaństwa do WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce. Więcej na temat powołania paulińskiego znajdziesz TUTAJ.
Od 26 sierpnia 2012 roku, na zaproszenie Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca, jesteśmy duszpasterzami parafii p.w. św. Józefa, Oblubieńca NMP – Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin.
Aktualny skład personalny:
-
- O. Rafał Kwiecień – proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium
- O. Mariusz Lorenc
- O. Tomasz Tlałka
- O. Szymon Zaufal
- O. Karol Bilicz
- Br. dk. Kacper Borkowski
W parafii pracowali:
- O. Tadeusz Iwaszczyszyn
- O. Piotr Czyżewski
- Br. Ireneusz Trojnar
- O. Dominik Byblewski
- O. Łukasz Filipiuk
- O. Michał Strojecki
- O. Dariusz Laskowski – proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium
- O. Adrian Urbanek
- br. Florian Mielczarek
- O. Grzegorz Staszak
- br. Mariusz Rowicki
- O. Samuel Pacholski – proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium
- O. Bogdan Waliczek
- O. Michał Kurzynka
- br. Konrad Olichwier
- O. Piotr Łoza
- O. Grzegorz Krzyżowski
- O. Dominik Partyka
Wspólnota klasztorna AD 2024.